קורות חיים וראיונות עבודה

08/03/2021

כתיבת קורות חיים
קורות החיים שלך הם כרטיס הביקור והדרך שלך לשווק את עצמך בצורה הטובה ביותר למעסיק הפוטנציאלי. יש לערוך אותם כך שישקפו למעסיק באופן ברור את כישוריך, יכולותיך וניסיונך. ישנם סטנדרטים ברורים לכתיבה איכותית ומקצועית של קורות חיים, אך כל אחד יכול להתאים את קורות החיים כך שישווקו אותו בצורה הטובה ביותר.

דגשים כלליים
1. כתיבה תמציתית וממוקדת – קורות החיים שלך יגיעו למעסיקים יחד עם קורות חיים נוספים רבים. קורות חיים ארוכים מדי לא ירשימו את המעסיק, אלא רק יקשו עליו לזהות את כישוריך ולאתר אותך מבין כל המועמדים. עשה/י כמיטב יכולתך לשמור על מסגרת של דף אחד.
2. התמקדות בעיקר – קורות החיים צריכים להכיל רק את הנתונים הרלוונטיים לתפקיד אליו את/ה מנסה להתקבל: ניסיון תעסוקתי, השכלה רלוונטית והכלים בהם את/ה שולט/ת (מחשב, שפות, רישיון וכו').
3. סדר וארגון – רצוי לא להעמיס ולהכביד על העין של המעסיק שיקרא את קורות החיים. יש לארגן את קורות החיים בצורה מסודרת וברורה, להשתמש בסוג כתב אחד, להדגיש כותרות וראשי פרקים. יש להימנע מהוספת קישוטים, עיטורים ותמונות.
4. שם הקובץ של קורות החיים – שם הקובץ צריך להיות שמך המלא (לדוגמה: ישראלה ישראלי). כך יוכל המעסיק לאתר את שמך בקלות רבה יותר ולזכור אותו. אין להשתמש בשמות כגון: "קורות חיים מעודכנים", "קורות חיים למשרת מנהלת חשבונות" וכד'.

מבנה קורות החיים
פרטים אישיים – בסעיף זה יופיעו שמך המלא, דרכי התקשרות (טלפון ודואר אלקטרוני) וכתובת מגורים. ניתן להוסיף גם את שנת הלידה ואת מצבך המשפחתי.
תמצית – מטרת התמצית היא להדגיש בפני המעסיק את התאמתך לתפקיד, והיא כוללת שניים-שלושה משפטים, המראים את ההתאמה בין דרישות התפקיד לבין כישוריך.
השכלה – יש לרשום את ההשכלה והקורסים הרלוונטיים למשרה אליה את/ה מגיש/ה מועמדות. הכתיבה מתבצעת בסדר כרונולוגי הפוך – מהתואר/קורס האחרון לראשון.
ניסיון תעסוקתי – הכתיבה מתבצעת בסדר כרונולוגי הפוך – מהתפקיד האחרון לראשון. לכל תפקיד שביצעת יש לכתוב תיאור תמציתי הכולל מספר סעיפים. יש להתייחס למשימות שביצעת ולתחומי האחריות שהיו לך. הכתיבה מתארת את התפקיד (ניהול צוות עובדים), ואינה נכתבת בגוף ראשון (ניהלתי צוות עובדים).
שירות צבאי / לאומי – יש לציין את השירות הצבאי/לאומי כסעיף בפני עצמו (ולא כחלק מהניסיון התעסוקתי). פרטי השירות יתוארו כך: שנים, שם התפקיד, החייל ותיאור קצר של התפקיד.
יישומי מחשב ושפות – בסעיף זה יש לכתוב את כל התוכנות הרלוונטיות למקצועך ולסביבה הממוחשבת בה נמצאת עבודתך. למשל: Office, ERP, Priority, SAP ועוד. יש לכתוב את השפות בהן את/ה שולט/ת ואת רמת השליטה, למשל: עברית – שפת אם, אנגלית – רמה טובה, ספרדית – רמה בינונית.


לקראת ראיון עבודה – דברים שכדאי לדעת
ראיון עבודה בשלושה שלבים
1. טרום הראיון – נלמד על החברה, על התפקיד, על המראיין/ת, ונתכנן כיצד להציג את עצמנו באופן האפקטיבי ביותר באמצעות המידע שאספנו.
2. במהלך הראיון – נשתמש בדוגמאות על-מנת לתת לדברינו תוקף ואמיתות. נשים לב להתנהלות שלנו – לפן המילולי והבלתי מילולי (כמו שפת גוף).
3. בסיום הראיון –
 • נכין מראש שאלות שמפגינות רצינות ומקצועיות.
 • נודה למראיין/ת.
 • נשאל על הצעדים הבאים: "אשמח לדעת מה השלבים הבאים."
 • נפיק לקחים ונלמד מטעויות ומהצלחות.

הגעת לראיון עבודה, והשאלה הראשונה היא: ספר לי על עצמך…
איך עונים על זה? בעזרת הצגה עצמית אפקטיבית.
נסו לענות על השאלות הבאות בהתאם לתפקיד אליו אתם מתראיינים והניסיון הנדרש אליו, על מנת לשפר את הסיכוי שלכם מול המראיינים:
1. מה הזהות המקצועית שלי?
2. מה אני מביא/ה עמי מבחינת ניסיון / יכולות / כישורים / ידע?
3. מה הערך המוסף שלי לתפקיד?

שאלות שכדאי להתכונן אליהן לפני ראיון עבודה
 • מה היה הכישלון הגדול ביותר שלך ומה למדת ממנו?
 • מה אהבת / לא אהבת בתפקידך האחרון?
 • במשפט אחד: איך היית מגדיר/ה את עצמך כעובד/ת?
 • אם אני אתקשר למעסיק שהיה לך, מה הוא יגיד עליך?
 • מדוע את/ה מתאים/ה יותר ממועמדים אחרים?
 • מה הפריע לך במנהל הקודם שהיה לך?
 • האם תוכל/י לתאר תקרית בעבודה או בלימודים שבה נכשלת?
 • איפה את/ה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?